help2man 1.43.2 - en to ja translation catalogue (48 entries)

en: GNU %s %s
    
    Copyright (C) 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2009, 2010,
    2011, 2012, 2013 Free Software Foundation, Inc.
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    
    Written by Brendan O'Dea <bod@debian.org>
ja: GNU %s %s
    
    Copyright (C) 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2009, 2010,
    2011, 2012, 2013 Free Software Foundation, Inc.
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    
    作者は Brendan O'Dea <bod@debian.org> である。

en: `%s' generates a man page out of `--help' and `--version' output.
    
    Usage: %s [OPTION]... EXECUTABLE
    
     -n, --name=STRING       description for the NAME paragraph
     -s, --section=SECTION   section number for manual page (1, 6, 8)
     -m, --manual=TEXT       name of manual (User Commands, ...)
     -S, --source=TEXT       source of program (FSF, Debian, ...)
     -L, --locale=STRING     select locale (default "C")
     -i, --include=FILE      include material from `FILE'
     -I, --opt-include=FILE  include material from `FILE' if it exists
     -o, --output=FILE       send output to `FILE'
     -p, --info-page=TEXT    name of Texinfo manual
     -N, --no-info           suppress pointer to Texinfo manual
     -l, --libtool           exclude the `lt-' from the program name
         --help              print this help, then exit
         --version           print version number, then exit
    
    EXECUTABLE should accept `--help' and `--version' options and produce output on
    stdout although alternatives may be specified using:
    
     -h, --help-option=STRING     help option string
     -v, --version-option=STRING  version option string
     --version-string=STRING      version string
     --no-discard-stderr          include stderr when parsing option output
    
    Report bugs to <bug-help2man@gnu.org>.
ja: `%s' は `--help' および `--version' の出力を元にマニュアルページを生成する。
    
    使用法: %s [OPTION]... EXECUTABLE
    
    引数 EXECUTABLE には、マニュアル作成の対象とするコマンドを指定する。
    
     -n, --name=STRING       「名前」セクションで使うコマンドの短い説明
     -s, --section=SECTION   マニュアルページが所属するセクションの番号 (1, 6, 8)
     -m, --manual=TEXT       マニュアルの種類 (ユーザコマンド, ...)
     -S, --source=TEXT       プログラムの出自 (FSF, Debian, ...)
     -L, --locale=STRING     ロケールを選択する (デフォルトは "C")
     -i, --include=FILE      `FILE' から原稿を取り込む
     -I, --opt-include=FILE  `FILE' が存在した場合 `FILE' から原稿を取り込む
     -o, --output=FILE       `FILE' へ出力を送る
     -p, --info-page=TEXT    Texinfo マニュアルの名前
     -N, --no-info           Texinfo マニュアルの紹介を省略する
     -l, --libtool           プログラム名から `lt-' を取り除く
         --help              簡単な使い方を表示し終了する
         --version           バージョン番号を表示し終了する
    
    マニュアル作成の対象になるコマンドは、--help や --version というオプションを受け入れて、
    標準出力にメッセージを表示するようになっているべきである。
    もっとも、以下のオプションを使えば、--help や --version に相当する別のオプションを指定することが可能だ。
    
     -h, --help-option=STRING     ヘルプ表示オプションの文字列
     -v, --version-option=STRING  バージョン表示オプションの文字列
     --version-string=STRING      バージョンとして表示する文字列
     --no-discard-stderr          オプションの出力を解析するときに標準エラー出力を含める
    
    バグを発見した場合は <bug-help2man@gnu.org> に報告されたい。

en: %s: can't open `%s' (%s)
ja: %s: `%s' を開けません (%s)

note: Translators: "NAME", "SYNOPSIS" and other one or two word strings in all upper case are manual page section headings.  The man(1) manual page in your language, if available should provide the conventional translations.
en: NAME
ja: 名前

en: SYNOPSIS
ja: 書式

en: %s: no valid information found in `%s'
ja: %s: `%s' に有効な情報が見つかりません

note: Translators: the following message is a strftime(3) format string, which in the English version expands to the month as a word and the full year.  It is used on the footer of the generated manual pages.  If in doubt, you may just use %x as the value (which should be the full locale-specific date).
en: %B %Y
ja: %Y年%B

en: %s: can't unlink %s (%s)
ja: %s: %s を削除できません (%s)

en: %s: can't create %s (%s)
ja: %s: %s を作成できません (%s)

en: %s \- manual page for %s %s
ja: %s \- %s %s のマニュアルページ

en: System Administration Utilities
ja: システム管理ユーティリティ

en: Games
ja: ゲーム

en: User Commands
ja: ユーザーコマンド

note: Translators: "Usage" and "or" here are patterns (regular expressions) which are used to match the usage synopsis in program output.  An example from cp (GNU coreutils) which contains both strings: Usage: cp [OPTION]... [-T] SOURCE DEST or:  cp [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY or:  cp [OPTION]... -t D
en: Usage
ja: 使用法

en: or
ja: または

en: DESCRIPTION
ja: 説明

note: Translators: patterns are used to match common program output. In the source these strings are all of the form of "my $PAT_something = _('...');" and are regular expressions.  If there is more than one commonly used string, you may separate alternatives with "|".  Spaces in these expressions are wri
en: Report +(?:[\w-]+ +)?bugs|Email +bug +reports +to
ja: .*バグを発見した場合は

en: Written +by
ja: ^作者

en: Options
ja: オプション

en: Environment
ja: 環境変数

en: Files
ja: ファイル

en: Examples
ja: 例

en: OPTIONS
ja: オプション

en: ENVIRONMENT
ja: 環境変数

en: FILES
ja: ファイル

en: EXAMPLES
ja: 例

en: COPYRIGHT
ja: 著作権

en: REPORTING BUGS
ja: バグの報告

en: AUTHOR
ja: 作者

en: SEE ALSO
ja: 関連項目

en: The full documentation for
    .B %s
    is maintained as a Texinfo manual.  If the
    .B info
    and
    .B %s
    programs are properly installed at your site, the command
    .IP
    .B info %s
    .PP
    should give you access to the complete manual.
ja: .B %s
    の完全なマニュアルは Texinfo マニュアルとして整備されている。もし、
    .B info
    および
    .B %s
    のプログラムが正しくインストールされているならば、コマンド
    .IP
    .B info %s
    .PP
    を使用すると完全なマニュアルを読むことができるはずだ。

en: %s: error writing to %s (%s)
ja: %s: %s への書込エラー (%s)

en: %s: can't get `%s' info from %s%s
ja: %s: `%s' の情報を %s%s から取得できません

en: Try `--no-discard-stderr' if option outputs to stderr
ja: もしオプションが標準エラー出力に出力しているならば、`--no-discard-stderr'　を試してください

en: Include file for help2man man page
ja: help2man マニュアルページのインクルードファイル

en: help2man \- generate a simple manual page
ja: help2man \- 簡易マニュアルページの生成

en: INCLUDE FILES
ja: インクルードファイル

en: Additional material may be included in the generated output with the
    .B \-\-include
    and
    .B \-\-opt\-include
    options.  The format is simple:
    
        [section]
        text
    
        /pattern/
        text
ja: .B \-\-include
    や
    .B \-\-opt\-include
    オプションを使用すると、生成する出力に追加の原稿を取り込むことができる。ファイルの書式は単純である。
    
        [セクション]
        本文
    
        /パターン/
        本文

en: Blocks of verbatim *roff text are inserted into the output either at
    the start of the given
    .BI [ section ]
    (case insensitive), or after a paragraph matching
    .BI / pattern /\fR.
ja: 本文は *roff のテキストであり、出力中の、指定された
    .BI [ セクション ]
    (大文字・小文字は区別されない) の先頭部分や
    .BI / パターン /\fR.
    にマッチするパラグラフの直後に、そのままの形で挿入される。

en: Patterns use the Perl regular expression syntax and may be followed by
    the
    .IR i ,
    .I s
    or
    .I m
    modifiers (see
    .BR perlre (1)).
ja: パターンには Perl の正規表現の文法を使用する。修飾子の
    .IR i
    ,
    .I s
    ,
    .I m
    を後に付けることもできる (
    .BR perlre (1) を参照)。

en: Lines before the first section or pattern which begin with `\-' are
    processed as options.  Anything else is silently ignored and may be
    used for comments, RCS keywords and the like.
ja: 最初のセクションやパターンより前にある行で、'\-' で始まっている行は、
    オプションとして処理される。それ以外は、何もせずに無視されるのでコメントや
    RCS のキーワードなどに使用することができる。

en: The section output order (for those included) is:
ja: セクションの出力順序:

en: other
ja: その他

en: Any
    .B [NAME]
    or
    .B [SYNOPSIS]
    sections appearing in the include file will replace what would have
    automatically been produced (although you can still override the
    former with
    .B --name
    if required).
ja: インクルードファイルに
    .B [名前]
    や
    .B [書式]
    というセクションがあれば、そこに記述した内容が、自動的に生成される内容のかわりに出力される。
     (もっとも、どうしても必要ならば、前者については、
    .B --name
    オプションを使って、さらに置き換えることができるが。)

en: Other sections are prepended to the automatically produced output for
    the standard sections given above, or included at
    .I other
    (above) in the order they were encountered in the include file.
ja: それ以外のセクションについては、上記の標準的なセクションのために
    自動的に生成される出力の前に挿入されるか、あるいは、(上記の) 
    .I その他
    の位置に、インクルードファイル中で見つかった順番で取り込まれる。

en: Placement of the text within the section may be explicitly requested by using
    the syntax
    .RI [< section ],
    .RI [= section ]
    or
    .RI [> section ]
    to place the additional text before, in place of, or after the default
    output respectively.
ja: デフォルトの出力の代わりに、
    .RI [< section ]、
    .RI [= section ]
    あるいは
    .RI [> section ]
    という文法を使うことでセクション内での追加の原稿の配置を明示的に要求することができる。
    それぞれ追加の原稿を元の文章の前、元の文章の代わりに、
    あるいは元の文章の後に配置する。

en: AVAILABILITY
ja: 入手先

en: The latest version of this distribution is available on-line from:
ja: この配布物の最新バージョンは次の場所から入手可能である。
